Unia Europejska

Jak zmniejszyć rachunki za ogrzewanie?

Opublikował Ogarniamprad w dniu 25 października 2017 Jak zmniejszyć rachunki za ogrzewanie?

Termoizolacja

Na początek postarajmy się zminimalizować straty ciepła. Można ten efekt osiągnąć tanio i skutecznie poprzez poprawienie izolacji okien, ścian, drzwi, dachu i poddasza.

O ile w przypadku większych powierzchni konieczne jest odpowiednie zaizolowanie już na etapie budowy domu czy też przeprowadzania remontu (w roli izolacji sprawdza się doskonale wełna kamienna o grubości co najmniej 25 cm), o tyle w przypadku okien czy drzwi, często warto zainwestować kilkanaście złotych na nowe uszczelki.  Taka prosta regeneracja okien może nam dać wiele. Stosując materiały termoizolacyjne, pamiętajmy szczególnie o takich elementach jak narożniki, załamania i kąty, przez które zwykle „ucieka” najwięcej ciepła.

Okna

Od ich jakości w dużym stopniu zależy komfort cieplny w mieszkaniu i efektywność ogrzewania. Przez okna może „uciec” nawet do 40 proc. ciepła. Kupując okna, należy zwrócić uwagę nie tylko na parametry „termiczne” szyb, ale również inne elementy, które decydują o szczelności, jak okucia czy ramy.

Na szczególną uwagę zasługują okna na poddaszu – przez nie (jak i przez całe poddasze i dach, czyli tzw. przegrody budowlane) – o ile nie są odpowiednio izolowane – może uciec nawet 25 proc. ciepła. Kwestie techniczne pod tym względem regulowane są przez przepisy prawa – współczynnik przenikania ciepła w przypadku okien instalowanych na poddaszu nie może być wyższy niż 1,3 W/m2K. Już za cztery lata będzie to maksymalnie 1,1 W/m2K. Warto więc sprawdzić nasze okna dachowe i zastanowić się czy możemy je jakoś zregenerować.

Sprawne i efektywne kaloryfery

Odpowiednia izolacja zapewnia minimalizację strat cieplnych – po uszczelnieniu okien i innych przegród, powinniśmy sprawdzić stan techniczny kaloryferów – nie mogą być zapowietrzone. Łatwo to zweryfikować i taką usterkę naprawić. Gdy grzejnik nie jest równomiernie ciepły na całej powierzchni i wydaje charakterystyczny dźwięk bulgotania –oznacza to, że jest zapowietrzony. Wystarczy upuścić powietrze, by kaloryfer zaczął normalną pracę, choć często tę operację musi przeprowadzić za nas specjalista. Warto zadbać o to by nasze kaloryfery były efektywne inaczej nasze pieniądze wydawane na ogrzewanie pójdą na marne.

Aby sprawny technicznie kaloryfer mógł działać optymalnie, konieczne jest również zapewnienie mu odpowiednich warunków do pracy – ciepło z kaloryfera nie rozejdzie się po pomieszczeniu, jeśli zasłonimy go grubymi storami czy zastawimy meblami. Kaloryfer musi być odsłonięty.

Dyscyplina w „zarządzaniu” temperaturą

Jeśli nie dysponujemy systemami typu smart dom, możemy równie skutecznie, samodzielnie, „zarządzać” ciepłem w domu. Nie warto przegrzewać mieszkania – optymalna temperatura nie powinna przekraczać 23 stopni Celsjusza, w sypialni może być o kilka stopni niższa. Duże oszczędności przynosi również przykręcenie grzejników do minimum, gdy wychodzimy z domu, a tym bardziej, gdy wyjeżdżamy na weekend, czy na kilka dni.

Nowoczesne i innowacyjne techniki i urządzenia grzewcze

Technika nie stoi w miejscu i jest po stronie użytkownika. Na rynku pojawiają się nowe rozwiązania i urządzenia, takie jak grzejniki elektryczne o zwiększonej wydajności cieplnej. Dzięki odpowiedniemu ułożeniu grzałek, uzyskuje się zwiększoną powierzchnię grzewczą w porównaniu z tradycyjnymi konwektorami o podobnej mocy. Grzejniki takie wyposażone są w elektronikę, dzięki której można efektywnie sterować poborem mocy, w zależności od temperatury otoczenia.

Takie nowoczesne grzejniki są nie tylko kompaktowe i wygodne w użytkowaniu, ale również tańsze w instalacji i eksploatacji. Do ich działania wystarczy „zwykła” instalacja elektryczna o typowym napięciu, można ich z powodzeniem używać jako elementu systemu grzewczego domu.

Unia Europejska Narodowe Centrum Badań i Rozwoju Rzeczpospolita Polska Fundusze Europejskie

Szukasz taniego prądu? Porównaj oferty sprzedawców i wybierz najkorzystniejszą.
This is default text for notification bar