Ogarniamprad.pl

Jak zmniejszyć rachunki za ogrzewanie
Porady i ciekawostki4:20 min środa, 25.10.2017

Jak zmniejszyć rachunki za ogrzewanie?

Szczyt sezonu grzewczego zbliża się wielkimi krokami. Co to oznacza? Przede wszystkim wyższe rachunki za ogrzewanie. Możemy jednak temu przeciwdziałać starając się wdrożyć kilka zmian, dzięki którym uda się nam zredukować wydatki za ogrzewanie.

Termoizolacja

Na początek postarajmy się zminimalizować straty ciepła. Można ten efekt osiągnąć tanio i skutecznie poprzez poprawienie izolacji okien, ścian, drzwi, dachu i poddasza.

O ile w przypadku większych powierzchni konieczne jest odpowiednie zaizolowanie już na etapie budowy domu czy też przeprowadzania remontu (w roli izolacji sprawdza się doskonale wełna kamienna o grubości co najmniej 25 cm), o tyle w przypadku okien czy drzwi, często warto zainwestować kilkanaście złotych na nowe uszczelki.  Taka prosta regeneracja okien może nam dać wiele. Stosując materiały termoizolacyjne, pamiętajmy szczególnie o takich elementach jak narożniki, załamania i kąty, przez które zwykle „ucieka” najwięcej ciepła.

Okna

Od ich jakości w dużym stopniu zależy komfort cieplny w mieszkaniu i efektywność ogrzewania. Przez okna może „uciec” nawet do 40 proc. ciepła. Kupując okna, należy zwrócić uwagę nie tylko na parametry „termiczne” szyb, ale również inne elementy, które decydują o szczelności, jak okucia czy ramy.

Na szczególną uwagę zasługują okna na poddaszu – przez nie (jak i przez całe poddasze i dach, czyli tzw. przegrody budowlane) – o ile nie są odpowiednio izolowane – może uciec nawet 25 proc. ciepła. Kwestie techniczne pod tym względem regulowane są przez przepisy prawa – współczynnik przenikania ciepła w przypadku okien instalowanych na poddaszu nie może być wyższy niż 1,3 W/m2K. Już za cztery lata będzie to maksymalnie 1,1 W/m2K. Warto więc sprawdzić nasze okna dachowe i zastanowić się czy możemy je jakoś zregenerować.

Sprawne i efektywne kaloryfery

Odpowiednia izolacja zapewnia minimalizację strat cieplnych – po uszczelnieniu okien i innych przegród, powinniśmy sprawdzić stan techniczny kaloryferów – nie mogą być zapowietrzone. Łatwo to zweryfikować i taką usterkę naprawić. Gdy grzejnik nie jest równomiernie ciepły na całej powierzchni i wydaje charakterystyczny dźwięk bulgotania –oznacza to, że jest zapowietrzony. Wystarczy upuścić powietrze, by kaloryfer zaczął normalną pracę, choć często tę operację musi przeprowadzić za nas specjalista. Warto zadbać o to by nasze kaloryfery były efektywne inaczej nasze pieniądze wydawane na ogrzewanie pójdą na marne.

Aby sprawny technicznie kaloryfer mógł działać optymalnie, konieczne jest również zapewnienie mu odpowiednich warunków do pracy – ciepło z kaloryfera nie rozejdzie się po pomieszczeniu, jeśli zasłonimy go grubymi storami czy zastawimy meblami. Kaloryfer musi być odsłonięty.

Dyscyplina w „zarządzaniu” temperaturą

Jeśli nie dysponujemy systemami typu smart dom, możemy równie skutecznie, samodzielnie, „zarządzać” ciepłem w domu. Nie warto przegrzewać mieszkania – optymalna temperatura nie powinna przekraczać 23 stopni Celsjusza, w sypialni może być o kilka stopni niższa. Duże oszczędności przynosi również przykręcenie grzejników do minimum, gdy wychodzimy z domu, a tym bardziej, gdy wyjeżdżamy na weekend, czy na kilka dni.

Nowoczesne i innowacyjne techniki i urządzenia grzewcze

Technika nie stoi w miejscu i jest po stronie użytkownika. Na rynku pojawiają się nowe rozwiązania i urządzenia, takie jak grzejniki elektryczne o zwiększonej wydajności cieplnej. Dzięki odpowiedniemu ułożeniu grzałek, uzyskuje się zwiększoną powierzchnię grzewczą w porównaniu z tradycyjnymi konwektorami o podobnej mocy. Grzejniki takie wyposażone są w elektronikę, dzięki której można efektywnie sterować poborem mocy, w zależności od temperatury otoczenia.

Takie nowoczesne grzejniki są nie tylko kompaktowe i wygodne w użytkowaniu, ale również tańsze w instalacji i eksploatacji. Do ich działania wystarczy „zwykła” instalacja elektryczna o typowym napięciu, można ich z powodzeniem używać jako elementu systemu grzewczego domu.

Ogarniamprad.pl
Ogarniamprad.pl

Opinie Klientów