Unia Europejska

„Święta”, które pomagają nam oszczędzać prąd

Opublikował Ogarniamprad w dniu 26 lipca 2017 „Święta”, które pomagają nam oszczędzać prąd

14 kwietnia – Dzień gapienia się w niebo

To doskonała okazja na to by oderwać się od ekranu komputera, rozłożyć koc lub leżak w parku, na łące lub na działce i relaksować się oglądając to co dzieje się zwykle nad naszymi głowami. Chmury bywają świetnym tłem fotograficznym, dlatego nie zapomnijmy zabrać ze sobą aparatu. Dodatkowo zaoszczędzimy w ten sposób energię, którą zużylibyśmy np. na popołudniowe przeglądanie Internetu.

22 kwietnia – Dzień Ziemi

Dzień Ziemi to chyba najbardziej znane i najhuczniej obchodzone święto ekologiczne. Przypomina nam o tym jak ważne jest dbanie o naszą planetę – sortowanie odpadów czy właśnie oszczędzanie energii. By się do niego przyłączyć wcale nie musisz poświęcać się jakoś nadmiernie. Wystarczy, że wyłączysz światło w swoim domu nieco wcześniej niż zwykle, zrezygnujesz z oglądania telewizji do późna w nocy lub zabierzesz rodzinę na piknik pod miasto, zamiast gotować obiad w domu.

1 maja – Święto Pracy

Nasza lokalna tradycja, która bywa też zwana spuścizną PRL-u. Zabrzmi to dość trywialnie, ale ten jeden dzień wolnego to naprawdę bardzo dużo jeśli chodzi o oszczędzanie energii w perspektywie całego naszego kraju. Zamknięte zakłady przemysłowe, czy biura wprost proporcjonalnie przekładają się na zmniejszenie zużycia prądu w tym dniu. Pamiętaj więc by jeszcze bardziej wykorzystać tę szansę. Spędź ten dzień na powietrzu, w ciągu roku zdążysz się jeszcze napracować.

3 maja – Dzień bez komputera

Zapoczątkowany w 2007 roku przez dwójkę Kanadyjczyków, którzy postanowili wytrzymać jeden dzień bez włączania komputera. Wiadomość ta dość szybko rozniosła się po internecie przyczyniając się do tego, że do akcji dołączyło coraz więcej osób. Dziś mamy już oficjalny „Dzień bez komputera”, a biorąc pod uwagę fakt, że statystyczny obywatel naszego kraju spędza przed ekranem blisko 20 godzin tygodniowo, to nawet nasza jednodniowa absencja może wygenerować naprawdę duże oszczędności prądu.

19 czerwca – Dzień leniwych spacerów

Dzisiejsze media promują aktywny wypoczynek, mobilizując nas do nieustannej aktywności – sportu, zwiedzania, imprezowania. Prawda jest natomiast taka, że nasz organizm potrzebuje regeneracji, a często natłok codziennych obowiązków, późne chodzenie spać i poranne wstawanie sprawia, że nie może w 100 procentach wypocząć. Jeśli 14 kwietnia było za zimno na gapienie się w chmury, to możemy to odrobić właśnie 19 czerwca. Wychodząc z domu nie zapomnijmy dokładnie powyłączać wszystkich urządzeń elektrycznych, nie będą nam przecież potrzebne na spacerze, a przez te kilka godzin nie będą pobierać energii. Również lipiec sprzyja wycieczkom na łono natury – 1 lipca obchodzimy „Dzień wypadów do parku”.

15 lipca – Dzień bez telefonu komórkowego

Obecnie telefon służy nam do dzwonienia, smsowania, robienia zdjęć, przeglądania internetu i całej masy innych rzeczy. Wielu z nas nie wyobraża sobie zupełnie dnia bez telefonu komórkowego. Czujemy się źle, gdy nie mamy go pod ręką. Warto się od niego odzwyczajać, służy temu właśnie taki dzień jak 15 lipca, zwany też „Dniem bez telefonu komórkowego”. Odłóżmy wiec w tym dniu nasze telefony na bok. Jeśli nie korzystamy z telefonu, to nie musimy go ładować, choć owe oszczędności niezbyt dadzą się nam indywidualnie odczuć w kieszeni, to z całą pewnością w skali całego kraju będzie to sporo zaoszczędzonych MWh energii.

Wykorzystajmy te okazje w pełni, łączmy przyjemne z pożytecznym i zwiększajmy świadomość ekologiczną naszych bliskich oraz uczmy ich oszczędzania energii.

Unia Europejska Narodowe Centrum Badań i Rozwoju Rzeczpospolita Polska Fundusze Europejskie

Szukasz taniego prądu? Porównaj oferty sprzedawców i wybierz najkorzystniejszą.
This is default text for notification bar