Unia Europejska

Straty ciepła w domu – gdzie są i jak z nimi walczyć?

Opublikował Ogarniamprad w dniu 27 listopada 2017 Straty ciepła w domu – gdzie są i jak z nimi walczyć?

Zima nadciąga. Co to dla nas oznacza? Konieczność uruchomienia ogrzewania. Niezależnie od tego jaką nieruchomością dysponujemy, czy jest to małe mieszkanie, czy dom jednorodzinny, zimą zawsze musimy liczyć się ze zwiększonymi wydatkami na jej utrzymanie. Wydatki związane z zapewnieniem ciepła w domu stanowią jeden z bardziej „problematycznych” punktów budżecie. Tym bardziej warto zminimalizować wpływ tych czynników, które przyczyniają się do utraty ciepła.

Już na etapie wyboru nieruchomości możemy wiele stracić albo zyskać. Jeśli jesteśmy już właścicielem domu, który niekoniecznie można zaliczyć do energooszczędnych, pamiętajmy, że nie stoimy na straconej pozycji. Umiejętnie przeprowadzona modernizacja, najlepiej kompleksowa, może znacząco przyczynić się do redukcji rachunków za ogrzewanie.

W pierwszej kolejności. należy sobie zdać sprawę z tego, co decyduje o tym, że „wychładzamy” budynki. zarówno od zewnątrz, jak i wewnątrz. Newralgicznymi punktami mogą się okazać: lokalizacja, konstrukcja budynku, liczba i powierzchnia przegród, jakość izolacji termicznej i wentylacja pomieszczeń.

Czynniki determinujące straty ciepła w domach:

Położenie

Jeśli jesteśmy na etapie wybierania działki, warto zwrócić uwagę na jej usytuowanie. Najlepiej, jeśli dom stanie na działce osłoniętej od wiatru (innym budynkiem, lasem, wzniesieniem terenu itp.). Mamy już działkę i wygląda na to, że niezbyt dobrze osłoniętą? Zainwestujmy np. w parkan od strony dominujących wiatrów.

Bryła budynku

Jeśli chcemy obniżyć przyszłe rachunki, warto zbudować dom jak najprostszy. Im mniej „załamań”, tym mniej zewnętrznych mostków termicznych. Jeśli kupujemy dom w zabudowie szeregowej, warto by znajdował się pośrodku pozostałych budynków – utrata ciepła będzie mniejsza. Taka sama zasada dotyczy mieszkań w bloku.

Okna

Nie oszczędzajmy na ich jakości, zainwestujmy w okna dobrze izolowane, które będą szczelne przez lata. Istotna jest również liczba i powierzchnia okien. Pamiętajmy, że duże przeszklenia nie będą izolować termicznie tak dobrze jak ściana. Jeśli marzymy o dużym przeszkleniu – zdecydujmy się na stronę południową domu (światło słoneczne, dzięki temu, będzie dodatkowym źródłem ciepła). Aby powierzchnia okna nie okazała się „problematyczna” pod względem termicznym, nie powinna przekraczać ok. 1/6 powierzchni podłogi.

Izolacja

Izolacja decyduje o optymalnej termoizolacji budynku. Warto zwrócić uwagę na to, że nie tylko grubość izolacji wpływa na lepszą termikę, ale również jakość materiału (właściwości termoizolacyjne). Nie można w nieskończoność „pogrubiać” warstwy materiału izolacyjnego. Należy wziąć pod szczególną uwagę izolowanie dachu (tu potrzeba co najmniej 30 cm wełny), nie więcej niż 15 cm wełny lub styropianu w przypadku murów oraz kilkanaście centymetrów styropianu pod podłogą.

Mostki termiczne

Są jednym z większych problemów, jeśli chodzi o zapewnienie termoizolacji budynku. Ważne jest, aby już w fazie projektu zredukować ich liczbę. Mostki termiczne „odpowiadają” nawet za kilkanaście procent utraty ciepła. Warto zwrócić uwagę na stan szczególnie newralgicznych punktów tego rodzaju. Są to m.in.:

– ściany

Największym wyzwaniem jest tutaj precyzja wykonania. Konieczne jest dostateczne docieplenie „trudniejszych” partii ścian, np. pod okapem, nie bez znaczenia jest również brak wypełnienia przerw między płytami styropianu.

– mury, podmurówka

Na te elementy do niedawna nie zwracano należytej uwagi – szczególnie w przypadku podmurówki – często nie stosowano żadnego ocieplenia. Rozwiązaniem nie jest również zbyt cienka warstwa styropianu. Aby mury budynku były izolowane, należy stosować ocieplenie także poniżej poziomu podłogi. W innym przypadku dochodzi do przepływu chłodu na styku podłogi i ścian.

– okna i drzwi

Niedokładne położenie materiału izolacyjnego i niedostateczna grubość materiału w mostkach występujących w ościeżach okien i drzwi powoduje duże straty ciepła. Jeśli planujemy wymianę okien i drzwi, należy zostawić więcej miejsca przy ościeżach, tak aby można było zmieścić więcej materiału izolacyjnego. Należy również zwrócić uwagę na precyzyjne osadzenie okien, w innym przypadku mamy „zagwarantowaną” utratę ciepła na stykach okien i ścian.

– balkon

Przez balkon może „uciec” sporo ciepła. Jeśli jednak mamy do czynienia z prostym balkonem, możemy bardzo łatwo zredukować ten problem, poprzez obłożenie płyty balkonu kilkucentymetrową warstwą styropianu.

– poddasze

Mosty termiczne dachu i poddasza są jednymi z bardziej istotnych – im ich więcej, tym dom chłodniejszy, dlatego konieczne jest zapewnienie odpowiedniej grubości izolacji termicznej (zazwyczaj wełny mineralnej). To jednak nie wszystko – równie istotne jest odpowiednie jej ułożenie, nie tylko między krokwiami, ale również na wierzchu, w poprzek elementów stanowiących strukturę dachu.

– wieniec murów

To jeden z istotniejszych elementów zapewniających bezpieczeństwo konstrukcyjne budynku. Zazwyczaj wykonywany jest z żelbetu, który charakteryzuje się dużą wytrzymałością, ale też niestety przepuszczalnością cieplną. W miejscu, w którym przebiega, ubytek ciepła jest bardzo zauważalny. Aby przeciwdziałać temu zjawisku, wystarczy grubsza warstwa izolacji.

 

Unia Europejska Narodowe Centrum Badań i Rozwoju Rzeczpospolita Polska Fundusze Europejskie

Szukasz taniego prądu? Porównaj oferty sprzedawców i wybierz najkorzystniejszą.
This is default text for notification bar