Unia Europejska

Spodziewane trendy na rynku energii w 2017 roku

Opublikował Ogarniamprad w dniu 9 lutego 2017 Spodziewane trendy na rynku energii w 2017 roku

Co słychać na rynku energii odnawialnej?

Warto zwrócić uwagę na kilka analiz i tez przeprowadzonych przez specjalistów z Agencji Bloomberga, która niedawno opublikowała raport na temat spodziewanych zmian na globalnym rynku energii w roku bieżącym.

Jedna z tez głosi, że co prawda rynek OZE (odnawialne źródła energii) będzie się nadal rozwijał (podobnie jak to miało miejsce w ostatnich latach), ale paradoksalnie – odnotowany zostanie spadek wartości inwestycji. Jaki jest tego powód? Z uwagi na rosnącą popularność tego rodzaju rozwiązań, stają się one – zgodnie z prawami rynkowymi – tańsze. Nie inaczej będzie również w Polsce, gdzie energia odnawialna staje się także coraz popularniejsza.

Łatwiejsza dostępność tanich źródeł odnawialnych stanie się też coraz istotniejsza w kwestii zabezpieczenia energii jako takiej (to zmiana jakościowa – obecnie główną rolę grają tradycyjne źródła energii). Takie cele będą mogły zostać osiągnięte jednak w dalszej perspektywie czasowej.

Więcej baterii słonecznych

Będą mieć coraz większe znaczenie w rozwoju OZE. Dlaczego? Dzięki zwiększeniu efektywności finansowej tego rodzaju instalacji. Baterie pozwalają magazynować nadmiar wyprodukowanej przez panele słoneczne energii, dzięki temu można jej używać również wtedy, gdy aktualne warunki solarne nie są korzystne.

Dziś można nadmiar wyprodukowanej energii sprzedawać, ale nie jest to zbyt opłacalne. Zdecydowanie atrakcyjniejszym rozwiązaniem będzie właśnie magazynowanie energii, z której można korzystać wtedy, gdy panele nie mają odpowiednich warunków do efektywnej pracy.

Energia w wydaniu „inteligentnym”

Wszelkiego rozwiązania typu smart, dzięki którym można na bieżąco zwiększać efektywność „zarządzania” zużyciem energii elektrycznej (i nie tylko) w domu czy w firmie, będą zyskiwały na popularności. Już teraz zwiększa się popyt na inteligentne liczniki (ten trend utrzyma się w najbliższych latach).

Z pewnością zwiększać się też będzie zainteresowanie inteligentnymi czujnikami ruchu, które są w stanie wykryć ruch w pomieszczeniach i na podstawie tej obserwacji uruchamiać, zmniejszać/zwiększać lub wyłączać różnego rodzaju urządzenia zasilane prądem.

Inteligentne okna i szkło także wesprą nas w efektywniejszej eksploatacji energii elektrycznej. Dzięki technologii elektrochromowej szkło zmienia kolor zgodnie z ilością światła i ciepła przechodzącego przez okna. To najkrótsza droga do regularnego oszczędzania – np. na kosztach ogrzewania i klimatyzacji.

Także same okna będą mogły „inteligentnie” zmieniać odcień, w zależności od nasłonecznienia/światła.

Inne trendy na rynku energii elektrycznej

Producenci LED nie muszą się obawiać zmiany trendu – wręcz przeciwnie – coraz więcej odbiorców energii elektrycznej będzie zmieniało żarówki tradycyjne na LED-owe.

Kolejny kontynuowany trend to stale rosnące zainteresowanie samochodami elektrycznymi. Czym więcej tańszych i bardziej ergonomicznych modeli samochodów tego typu na rynku, tym większy popyt. Nie bez znaczenia są też ceny ropy, jeśli będą rosnąć, wówczas z pewnością więcej kierowców pomyśli o rozwiązaniach alternatywnych.

Polski zmierzch energii wiatrowej

Na koniec niestety niepokojące wieści z rynku energii wiatrowej. Na świecie w najbliższym roku spodziewać się można w tym przypadku stabilizacji trendu wzrostowego – sektor będzie rósł w siłę, przyczynia się do tego rozwój nie tylko elektrowni lądowych, ale i morskich. W Polsce przyszłość „wiatraków” rysuje się za to w bardzo ciemnych barwach.

Pierwotny plan zakładał 15,5 procentowy udział OZE w całym koszyku energetycznym naszego kraju do końca 2020 r. Obecny rząd zdecydował się wprowadzić do ustawy nowe regulacje wspierające inne sektory – węgiel i biomasę, spadła też cena zielonych certyfikatów. Dodatkowo, gwoździem do trumny okazuje się podatek od nieruchomości, naliczany od pełnej wartości turbin wiatrowych. Całość sprawia, że wielu mniejszych przedsiębiorców i inwestorów lada dzień nie będzie w stanie ponieść tak dużych obciążeń tracąc tym samym inwestycje życia, zwłaszcza, że duża część elektrowni wiatrowych stanowi zastaw pod kredyty bankowe.

Unia Europejska Narodowe Centrum Badań i Rozwoju Rzeczpospolita Polska Fundusze Europejskie

Szukasz taniego prądu? Porównaj oferty sprzedawców i wybierz najkorzystniejszą.
This is default text for notification bar