Unia Europejska

Oszczędzanie energii – o każdej porze roku

Opublikował Ogarniamprad w dniu 12 września 2017 Oszczędzanie energii – o każdej porze roku

Oszczędzanie prądu latem

Jak chronić się przed upałem oszczędzając energię? W miesiącach letnich słońce potrafi nam „dopiec”, nie oznacza to jednak, że jesteśmy „skazani” na drogą w użytkowaniu klimatyzację? Okazuje się, że ekonomiczną alternatywą dla takiego systemu mogą być wentylatory sufitowe.

Warto też odpowiednio „zarządzać” oknami – w czasie upału otwórzmy okna znajdujące się niżej na stronę nawietrzną, a górne – zawietrzną, w ten sposób zbyt ciepłe powietrze zostanie „wymiecione” z domu.

Dobrym pomysłem może też być przysłonięcie czymś okien, przynajmniej z jednej strony mieszkania. Zwłaszcza jeśli mieszkamy w domu jednorodzinnym sami możemy sobie zaaranżować ogród tak by w upalne dni dawał nam ulgę.

Starajmy się także nie dogrzewać niepotrzebnie od środka. Długie gotowanie podczas upałów tylko podniesie nam temperaturę w domu. Jeśli jednak nie wyobrażamy sobie życia bez gorącego posiłku, to przygotowujmy posiłek na następny dzień wieczorem, kiedy temperatura w domu i za oknem będzie chłodniejsza. Łatwiej będzie nam wtedy również wywietrzyć mieszkanie.

W zależności od temperatury za oknem możemy też ustawić różną temperaturę ciepłej wody. Latem nie jest nam potrzebny bardzo gorący prysznic, termostat z powodzeniem możemy przestawić na kilak stopni mniej.

Energia w zimie

Zimą w domu… zainteresujmy się w sposób szczególny po pierwsze źródłami ciepła wykorzystującymi do pracy energię elektryczną lub gazową, a więc kaloryferami. Jeśli stoją przed nimi ciężkie meble – przestawmy je, podobnie nie używajmy też ciężkich zasłon przesłaniających kaloryfery i tym samym redukujących emitowane przez nie ciepło. Pamiętajmy o izolowaniu tych elementów w domu/mieszkaniu, które nie są szczelne i może się przez nie dostać wiatr i zimno. Te elementy to oczywiście okna, ale również poddasze w domu, czy też wszelkiego rodzaju wypustki i wnęki. Bardzo dobrym i prostym rozwiązaniem, dzięki któremu będziemy odczuwać większy komfort cieplny, jest także ułożenie na podłogach ciepłych dywanów.

Jeśli mamy taką możliwość możemy zainstalować ogrzewanie podłogowe, które daje nam zwiększone uczucie „oddolnego” ciepła, co niekoniecznie musi się przekładać na faktyczną wysoką temperaturę w naszym domu.

W ziemie odwrotnie niż latem gotowanie może dobrze dogrzać nasze mieszkanie, o ile oczywiście nie będą nam przeszkadzać zapachy jedzenia unoszące się po całym domu.

Zimową porą pamiętajmy również o wyłączaniu oświetlenia. Zmrok zapada szybciej, to też więcej prądu zużywamy na doświetlenie pomieszczeń, w których przebywamy. Pamiętajmy jednak, że nie musimy mieć zapalonego światła w pokoju, z którego korzystamy sporadycznie.

O ile wszystkie przedstawione wyżej założenia są tak naprawdę proste, o tyle wypracowanie nawyku ich stosowania jest już zadaniem nieco trudniejszym. O tym, że warto przekonamy się po niedługim czasie – rachunki za prąd i gaz na pewno będą niższe.

Unia Europejska Narodowe Centrum Badań i Rozwoju Rzeczpospolita Polska Fundusze Europejskie

Szukasz taniego prądu? Porównaj oferty sprzedawców i wybierz najkorzystniejszą.
This is default text for notification bar