Unia Europejska

Ogrzewanie elektryczne dla domu – co wybrać?

Opublikował Ogarniamprad w dniu 18 października 2017 Ogrzewanie elektryczne dla domu – co wybrać?

Ogrzewanie elektryczne, mimo że wg popularnej opinii uchodzi za drogie, często bywa najbardziej optymalnym rozwiązaniem. Szczególnie w sytuacji, gdy nasze mieszkanie lub dom nie ma dostępu do łącza gazowego, a z obawy o awarię wszelkiego rodzaju kotłów, chcielibyśmy jednak zainwestować w bezpieczny system grzewczy. Jak najlepiej zaprojektować elektryczną instalację grzewczą dla domu? Jakie rozwiązania wybrać – grzejniki, piece akumulacyjne, czy ogrzewanie podłogowe? Jakie są wady i zalety tych rozwiązań?

Ogrzewanie podłogowe

Elektryczne ogrzewanie podłogowe podobnie jak w przypadku klasycznej instalacji na ciepłą wodę montuje się pod podłogą. Różnica jest tylko taka, że w tym przypadku zamiast rur rozkładane są maty grzewcze lub system złożony z przewodów elektrycznych, które układa się na izolacji cieplnej. Taką instalację zalewa się posadzką bezspoinową. Jeśli korzystamy ze wspomnianych wcześniej mat grzewczych, to możemy je zainstalować nawet w trakcie zwykłego remontu, dopuszcza się bowiem ułożenie ich na starej posadzce. Warto jednak przed tą decyzją gruntownie sprawdzić czy taki zabieg jest dozwolony w przypadku naszej konkretnej posadzki. Zaletą elektrycznego ogrzewania podłogowego, jest tak jak w przypadku zwykłego ogrzewania na ciepłą wodę, większy komfort cieplny odczuwalny w pomieszczeniu.

Grzejniki elektryczne

Dzielą się na kilka typów, różniących się specyfiką wytwarzanego ciepła. Pierwsze z nich, to grzejniki promiennikowe, które produkują ciepło poprzez promieniowanie. Ich dużą zaletą jest to, że ciepło odczuwamy niemal od razu, ale tylko gdy znajdziemy się blisko nich. Doskonale sprawdzą się gdy szybko chcemy się zagrzać lub też nagrzać dane pomieszczenie. Niestety mało ekonomiczne byłoby stosowanie ich do stałego utrzymywania temperatury nawet w małym mieszkaniu.

Drugim typem grzejników są konwektory, które możemy podzielić na te z wymuszonym obiegiem powietrza jak i naturalnym. Ich praca sprowadza się do rozprowadzania ciepła po całym pomieszczeniu. Pierwsze z nich wspomagają obieg powietrza, który napędza wentylator nadmuchowy. Nadmuch powietrza skierowany jest zazwyczaj na podłogę, nagrzewając tym samym strefę przypodłogową, czyli tę której temperaturę odczuwamy najmocniej. Konwektory z naturalnym obiegiem powietrza działają nieco wolniej, bo ich siła nadmuchu jest minimalna. Ich zaletą jest jednak wysoka kultura pracy.

Piec akumulacyjny

Ich działanie opiera się o kamienne płyty, które znajdują się wewnątrz pieca. Płyty te na początku są nagrzewane do odpowiedniej temperatury. Dopiero gdy się nagrzeją, ciepło oddawane jest powoli do pomieszczenia. Problemem pieców akumulacyjnych jest fakt, że na ciepło wytworzone przy ich pomocy musimy czekać dość długo, w porównaniu np. z grzejnikami promiennikowymi. Piec w ciągu nagrzewania nie uwalnia ciepła do otoczenia, ale za to później proces oddawania ciepła jest rozciągnięty w czasie, przez co dłużej odczuwamy efekt ich pracy. Ich specyficzny sposób pracy sam podpowiada nam metodę na optymalizację kosztów ich prac. Wystarczy np. nagrzewać je w godzinach kiedy mamy tańszą taryfę na prąd, a ciepło uwalniać w godzinach szczytowych.

Jak widzimy na wskazanych powyżej przykładach, koszty ogrzewania elektrycznego możemy optymalizować poprzez przemyślaną strategię ogrzewania. Warto przy tym postawić na dwa rodzaje ogrzewania elektrycznego, np. piec akumulacyjny, na okresy kiedy dłużej przebywamy w pomieszczeniu i grzejnik promiennikowy na sytuacje awaryjne, gdy chcemy szybko nagrzać pomieszczenie. Pozwoli nam to efektywnie wykorzystywać prąd. Dodatkowo warto pamiętać o tym, by cały czas starać się obniżać cenę prądu. Idealnym rozwiązaniem mogą być tu grupowe zakupy prądu organizowane na platformie Ogarniamprad.pl.

Unia Europejska Narodowe Centrum Badań i Rozwoju Rzeczpospolita Polska Fundusze Europejskie

Szukasz taniego prądu? Porównaj oferty sprzedawców i wybierz najkorzystniejszą.
This is default text for notification bar