Ogarniamprad.pl

Klasy energetyczne - obiecana oszczędność, a faktyczne zużycie prądu
Porady i ciekawostki4:10 min Czwartek, 17.08.2017

Klasy energetyczne – obiecana oszczędność, a faktyczne zużycie prądu

Czy warto inwestować w urządzenia energooszczędne o najwyższej klasie energetycznej? Czy różnica między energią pobieraną przez np. pralkę A+++ a A++ jest naprawdę taka duża, że wynagrodzi nam wyższą cenę zakupu?

Określenie klasy energetycznej sprzętu elektrycznego nie jest niczym trudnym. Wszystkie kwestie z tym związane reguluje Ustawa o obowiązkach w zakresie informowania o zużyciu energii przez produkty wykorzystujące energię. Każdemu takiemu urządzeniu przyporządkowano odpowiednie klasy energetyczne. Tabela klas rozpoczyna się od klasy G (oznacza największe zużycie prądu – takich urządzeń nie ma w praktyce w obrocie), kończy natomiast na klasie A (urządzenia wykazujące się największą energooszczędnością). W obrębie tej klasy wyróżniono podklasy: +, ++ oraz +++, z których ostatnia oznacza urządzenie absorbujące najmniej energii elektrycznej. Dane te znajdziemy na etykiecie widniejącej na każdym urządzeniu. Informuje nas ona również o innych, istotnych z punktu widzenia użytkownika parametrach, takich np. jak: ile prądu zużywa dany sprzęt dzienne i rocznie (w kilowatogodzinach), określa również efektywność innych funkcji. Czy w związku z tak szczegółowym i obligatoryjnym (dla producentów i sprzedawców) określeniem poziomu energooszczędności, dokonanie najwłaściwszego wyboru może stanowić jakikolwiek problem? Jeśli chcemy znacząco obniżyć rachunki za prąd – oczywiście musimy zwracać uwagę na klasę nabywanego sprzętu, ale równie istotne jest rozsądne użytkowanie urządzeń. Okazuje się jednak, że nie zawsze warto przepłacać za sprzęt najwyższej klasy (A+++). Różnica, np. między lodówką A+++ i A++ nie jest duża pod względem energooszczędności, natomiast cenowo różnicę możemy odczuć wyraźniej.

Klasa energetyczna a zużycie prądu

Cena sprzętu elektrycznego nie powinna więc być zawsze jedyną wskazówką co do ostatecznego wyboru. Powinniśmy zachować kompromis między ceną, a klasą energooszczędności. Zakup lodówki o 1000 zł droższej, podczas, gdy w trakcie kilkuletniego użytkowania zaoszczędzimy kilkadziesiąt złotych, na pewno jest wyborem dyskusyjnym. Sprawdzając zużycie prądu, zwróćmy też uwagę, że w sposób oczywisty różni się ono zależnie od tego o jaki sprzęt chodzi.

W gospodarstwie domowym największym zużyciem prądu charakteryzuje się pralka, ale nasze rachunki będą zależały bezpośrednio od częstotliwości prania.

W klasie A+ zużywają średnio 1 kWh energii. A więc przy użyciu średnio co dwa dni, pralka A+ zużywać będzie (przyjmując za cenę energii średnio 0,55 zł): 182 x 1 kWh = 182 kWh x 0,55 zł = 100,01 zł

W klasie A++ zużywają średnio 0,9 kWh energii, a więc: 182 x 0,9 kWh = 163,8 kWh x 0,55 zł = 90,09 zł

W klasie A+++ zużywają średnio 0,7 kWh energii, a więc: 182 x 0,7 kWh = 127,4 kWh x 0,55 zł = 70,07 zł

Porównajmy teraz ceny pralek A+ i A+++ i policzmy w jakim czasie zwróci nam się więc owe 30 zł zaoszczędzone rocznie na energii.

Inaczej korzystamy z lodówki (jest uruchomiona niemal permanentnie) w związku z tym, w sposób szczególny należy zwrócić tu uwagę na klasę kupowanego sprzętu. Średnie roczne zużycie prądu w lodówce A+ wyniesie tu ok. 260 kWh (143 zł). Dla porównania – lodówka klasy A+++ zużyje rocznie mniej niż 200 kWh (ok. 170 kWh = 93,50 zł).

W niemal każdym domu funkcjonuje również telewizor. W sprzedaży są telewizory o klasie od C do A+. Sprzęt najniższej klasy (C) zużywa ok. 80 W w ciągu godziny (włączony). Telewizor klasy B ok. 60 W. Telewizor klasy A – 50 W, a klasy A+ 40 W. Ceny telewizorów są zróżnicowane o kilkaset złotych, ale w przypadku tego sprzętu nie są one generowane tylko ze względu na klasę, ale również inne parametry techniczne i markę. Czy opłaca się kupować telewizor A+, a C „skreślamy”? Wiele zależy tu od tego w jaki sposób korzystamy z telewizora – czy jest włączony niemal przez cały dzień, kilka godzin w ciągu dnia, czy raz na jakiś czas.

Coraz częściej korzystamy również ze zmywarek. Obecnie trudno znaleźć zmywarki w klasach niższych niż A. W przypadku tego sprzętu liczy się nie tylko ilość zużywanego prądu, ale również wody. Przykładowo –  popularnych rozmiarów zmywarka klasy A zużywa 1,1 kWh oraz 13 litrów wody w czasie cyklu zmywania. Klasa A+ to średnie zużycie na poziomie: 1 kWh i 12 litrów wody, zmywarka w klasie A++ charakteryzuje się zużyciem prądu na poziomie 0,9 kWh i 10 litrów wody, a najwyższej klasy sprzęt (A+++) to 0,7 kWh i 8 litrów wody w jednym cyklu.

Podobnie jak w przypadku innych urządzeń – zmywarki klasy A+++ są wyraźnie droższe od sprzętu niższych podklas, energooszczędność zazwyczaj nie jest zdecydowanie większa, dlatego, kierując się rachunkiem ekonomicznym, większość z nas wybiera sprzęt klasy A, w podklasie A++.

Decydując się na zakup nowego sprzętu warto zastanowić się nie tylko nad klasą energetyczną, ale też na tym jak często faktycznie z niego korzystamy. Może bowiem okazać się, że poza urządzeniem takim jak lodówka, która jest włączona cały czas, całą resztę urządzeń wykorzystujemy rzadziej niż statystyczny Kowalski. W takim wypadku warto zastanowić się, czy jest sens przepłacać za najwyższą klasę energetyczną sprzętu, która w praktyce może nie zdążyć nam się zwrócić.

Ogarniamprad.pl
Ogarniamprad.pl

Opinie Klientów