Ogarniamprad.pl

Jak oszczedzac energie w hotelu
Porady i ciekawostki5:05 min Wtorek, 12.12.2017

Jak oszczędzać energię w hotelu?

Niezależnie od tego czy prowadzisz duży hotel czy mały klimatyczny pensjonat, utrzymanie wysokiego standardu usług hotelowych wiąże się nieodłącznie z większym niż przeciętne zapotrzebowaniem na energię elektryczną. Co zrobić, żeby zapewnić optymalne warunki klientom i jednocześnie nie przepłacać za prąd?

Audyt energetyczny

Warto zacząć od przeprowadzenia rzetelnej analizy zużycia prądu i znalezienia najsłabszych punktów w zakresie zarządzania zużyciem energii. Taki audyt wraz z planem optymalizacji zużycia prądu warto zlecić profesjonalnej firmie audytorskiej. Badanie to jest punktem wyjścia do wprowadzenia zmian zwiększających „efektywność elektryczną” hotelu. Szczegółowa analiza dotycząca realnego zużycia prądu, pozwoli wdrożyć plan racjonalizujący wydatki na energię.

Konieczne modernizacje

Korzystanie z przestarzałych systemów (np. grzewczych, instalacji elektrycznych, klimatyzacji, wentylacji itp.) powoduje duże straty, z których nie zawsze zdajemy sobie sprawę. Widać to szczególnie w kuchni, która jest jednym z miejsc zużywających najwięcej energii w hotelu. Zainwestowanie w nowoczesny sprzęt to oszczędność – rzadziej dochodzi do nieprzewidzianych awarii i przestojów w normalnej pracy, nowoczesny sprzęt jest też energooszczędny.

Redukcja mostków termicznych

Budynki hotelowe nie zawsze mogą być pasywne czy energooszczędne – ich architektura często jest „pochodną” oczekiwań klientów. Trudno np. w górach o hotele i pensjonaty, które nie byłyby utrzymane w charakterystycznym stylu (z licznymi załamaniami dachu,  balkonami itp.). Taka architektura oznacza „występowanie” mostków energetycznych, przez które „ucieka” sporo ciepła.

Tym bardziej, w tego rodzaju budynkach, warto zadbać o odpowiednią izolację podłóg, ścian i okien oraz zainwestować w optymalny dla danego budynku system grzewczy. W innym przypadku, szczególnie w sezonie zimowym, na pewno rachunki poszybują wysoko w górę.

Nowoczesne zarządzanie energią

Decydując się na modernizację obiektu, warto również skorzystać z nowoczesnych systemów zarządzania energią. Pozwalają one optymalizować zużycie energii i automatycznie monitorować efektywność pracy wszystkich urządzeń wchodzących w skład systemu pracującego w całym budynku.

Nawet niewielkie „niedociągnięcia” z gospodarowaniu energią elektryczną, ostatecznie, doprowadzają do konkretnych i znacznych strat energii. W przypadku takich obiektów jak hotele ma to szczególne znaczenie, dlatego wiele hoteli decyduje się na korzystanie z systemów typu smart – inteligentnego zarządzania eksploatacją energii elektrycznej. Z uwagi na coraz większą popularność tego typu nowoczesnych rozwiązań, stają się one finansowo dostępne dla coraz większej rzeszy zainteresowanych klientów.

Inwestycja w tego rodzaju systemy nie należy do najtańszych, jeśli jednak wiążemy naszą przyszłość z branżą hotelarską, możemy być pewni, że początkowe nakłady na pewno się zwrócą. Nie inaczej jest również z wdrażaniem systemów bazujących w różnym stopniu na ekologicznych źródłach pozyskiwania energii (OZE). Wiadomo już dziś, że eksploatacja energetyczna budynków w przyszłości będzie się opierać właśnie na alternatywnych źródłach pozyskiwania energii i warto w te rozwiązania inwestować już dziś.

Wybór najlepszej taryfy

Oferta rynkowa proponowana przez sprzedawców prądu jest dziś różnorodna – dzięki analizie zużycia prądu, można dostosować taryfy do potrzeb i dostosować pracę różnych działów np. hotelowej pralni do odpowiedniego planu taryfowego. Zmiana taryfy często wiąże się także ze zmiana sprzedawcy. Szukając nowego sprzedawcy, z nową korzystniejszą dla nas ofertą warto skorzystać z możliwości jakie dają profilowane zakupy energii oferowane także online na platformie Ogarniamprad.pl.

Ogarniamprad.pl
Ogarniamprad.pl

Opinie Klientów